جزئیات خبر


سرگذشت فرش‌های دستباف حرم مطهر رضوی از تولید تا فروش؛

دست‌بافته‌هایی برای بهشت

دست‌بافته‌هایی برای بهشت
1395/12/3

فرش دستباف جزو صنایع ملی ایران به شمار می‌رود که نام آن، طرح، نقش و کیفیت بالای بافت را در ذهن هر شنونده‌ای تداعی می‌کند؛ دست‌بافته‌هایی که به جرأت می‌توان آن‌ها را در دنیا بی‌رقیب توصیف کرد.
این مهم باعث شده تا دست‌بافته‌های اصیل ایرانی بتواند بازار پررونقی را در دنیا به خود اختصاص دهد.
شرکت فرش آستان قدس رضوی، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فرش دستباف در سطح کشور به شمار می‌رود که علاوه‌بر تأمین فرش‌های مورد نیاز حرم مطهر رضوی، توانسته سنت‌‌های اصیل فرش ایرانی را حفظ و احیاء کند. مقصد نخست فرش‌های دست‌باف شرکت فرش آستان قدس رضوی، رواق‌های حرم مطهر ولی‌نعتمان حضرت رضا(ع) است. این فرش‌ها پس از مدتی، راهی فروشگاه‌ها و نمایشگاه‌های مختلف فرش می‌شوند.
در این گزارش به سرنوشت فرش‌های دستباف حرم مطهر رضوی از تولید تا فروش می‌پردازیم.
 
تولید سالانه 4500 مترمربع قالی دستباف
شرکت فرش آستان قدس رضوی با در اختیار داشتن 2 کارگاه تولید فرش، سالانه حدود 4 هزار و 500 مترمربع قالی دست‌باف با بهترین مواد اولیه و با استفاده از هنر زبده‌ترین طراحان و بافندگان تولید می‌کند که به نوبه خود سهمی بسزا در حفظ این هنر دیرینه داشته ‌است.
با توجه به اینکه فرش‌های شرکت فرش آستان قدس رضوی بنا به سفارش حرم مطهر رضوی تهیه می‌شود و نیاز حرم مطهر بیشتر فرش‌های بزرگ‌پارچه است، حدود 83 درصد فرش‌های تولیدی از نظر ابعاد، بزرگ‌تر از 24 مترمربع هستند.
علاوه بر این، فرش‌هایی که مورد نیاز حرم مطهر رضوی باشد از قبیل کوچک‌پارچه‌هایی که بافت آن‌ها برای آستان قدس رضوی مقرون به صرفه نباشد و نیز قالی‌های پرده‌ای ورودی حرم مطهر، از نمایشگاه بین‌المللى تهران و همچنین از طریق شرکت سهامى فرش ایران و اتحادیه‌هاى سراسرى تعاونى روستایى خریدارى می‌شود.
 
آماده‌سازی فرش‌های مستعمل
عمر مفید فرش‌های حرم امام رضا(ع) بسته به نوع استفاده از آن بین 5 تا 7 سال است. فرش‌هایی که از حرم مطهر رضوی برای فروش تحویل گرفته می‌شود، پس از شست و شو توسط قالیشویی‌های مجرب، خدمات مربوطه بر روی آن انجام می‌شود، با توجه به اینکه عامه مردم تقاضای خرید فرش کوچک‌پارچه دارند و حرم مطهر رضوی، به فرش‌های بزرگ نیاز دارد، لذا فرش‌های کوچک در قالب تخته فرش‌های بزرگ تولید می‌شود و پس از خارج شدن از رده مصرف اماکن متبرکه، برای عرضه به قواره‌های کوچک برش می‌خورد. ناگفته نماند که فرش‌های بزرگ هم مشتریان خاص خود را دارد.
 
عرضه فرش‌های متبرک رضوی
پس از کارشناسی فرش‌های تولید شده توسط شرکت فرش و تحویل آن به حرم مطهر رضوی، طی چندین سال استفاده در رواق‌ها مورد بازدید قرار می‌گیرد، چنانچه این فرش‌ها به حد مصرف تجارتی یا فروش برسد، برای فروش به فروشگاه شرکت یا حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران و نیز سایر نمایشگاه‌های سراسر کشور ارسال می‌شود‌، طی 9 ماه ابتدایی امسال، بیش از 3 هزار مترمربع فرش دست‌باف مستعمل توسط شرکت فرش آستان قدس رضوی به فروش رسیده است‌.
بیشتر خریداران فرش‌های آستان قدس رضوی، خریداران داخلی و به طور عمده از شهرهای مشهد، تهران، اصفهان، تبریز، کرمانشاه، شیراز و... هستند، برخی از تجار نیز برای فروش در فروشگاه خود از شرکت خرید می‌کنند.
 
تبرک به نام حضرت
متبرک بودن فرش‌ها به نام حضرت ثامن‌الحجج علی‌بن موسی‌الرضا(ع) و کیفیت و حفظ سنت و اصالت ایرانی، مهم‌ترین دلایل استقبال برای خریداران داخلی است در حالی که خریدار خارجی صرفاً کیفیت فرش را ملاک قرار می‌دهد‌‌.
به گفته غلامرضا باغشنی؛ مدیرعامل شرکت فرش آستان قدس رضوی، خوشبختانه فرش این شرکت در بازار جهانی جایگاه ویژه‌ای از نظر کیفیت، رنگ، نقشه و مواد اولیه دارد که پس از برطرف شدن بحران‌های اقتصادی در اروپا و آمریکا، امید است فروش خوبی داشته باشد.
 
تولید منطبق بر برنامه‌ریزی
باغشنی معتقد است با توجه به گسترش و توسعه رواق‌های مبارک حرم مطهر رضوی، این شرکت باید برای تهیه و تولید فرش‌ها، برنامه‌ریزی درازمدتی داشته باشد. چرا که تولید فرش، پیش‌درآمد برنامه‌ریزی شده دارد و شامل به کارگیری کارگران ماهر، تهیه دستگاه قالی، تهیه مواد اولیه مرغوب، رنگ‌آمیزی پشم، ریسندگی، تهیه نقشه و... اس
383-95

نظر شما